Kij golfowy dla zaawansowanego gracza

Jak dobrać odpowiedni kij golfowy do stopnia zaawansowania?

Jak dobrać kij golfowy?

Aby dobrać odpowiedni kij golfowy, należy wziąć pod uwagę własne umiejętności i stopień zaawansowania. Następnie pod tym kątem przeanalizować podstawowe parametry konkretnego sprzętu. Początkujący gracze powinni skonsultować się z profesjonalistą, np. trenerem golfa lub clubfitterem. Nie istnieją uniwersalne kije golfowe odpowiednie dla każdego zawodnika, stąd konieczność zadbania o dobór kija do konkretnej osoby. Dzięki temu możliwe jest poprawienie osiągów i zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Na co powinien zwrócić uwagę początkujący gracz?

Jeśli golf ma stanowić jedynie sporadyczną rozrywkę, najważniejsza dla gracza będzie długość kija i jego cena. Osoby początkujące nie są w stanie określić swojego stylu gry, tempa zdobywania nowych umiejętności i poprawiania wyników ani potrzeb wynikających z uprawiania tej dyscypliny. Gracz, który dopiero zaczyna przygodę z golfem, nie skorzystałby z udogodnień i jakości markowego sprzętu. Pierwszy kij golfowy można dobrać na podstawie wzrostu i odległości nadgarstka od ziemi w pozycji wyprostowanej z rękoma opuszczonymi swobodnie wzdłuż ciała, najlepiej w butach do gry.

O czym powinien pamiętać zaawansowany gracz?

Zaawansowany gracz powinien wziąć pod uwagę podstawowe dane, do których zaliczają się: warunki fizyczne zawodnika, prędkość główki kija, odległość zgięcia nadgarstka do podłogi, rodzaj i grubość gripu, tempo swingu, umiejętność posługiwania długimi ironami, rodzaj główki kija, długość i twardość shaftu.

Dobór twardości shaftu

Do doboru odpowiedniej twardości shaftu przyda się analiza osiągów z dotychczasowym kijem. Jest to prosta, ale skuteczna metoda, która nie wymaga profesjonalnego sprzętu do pomiaru swingu. Przy wypracowanym powtarzalnym swingu można określić jaka twardość shaftu będzie najlepsza dla gracza. Istotna jest odległość, jaką piłka przeleciała w powietrzu, z ang. carry distance. Dla wartości poniżej 160 m sprawdzi się Ladies Flex, przy 160-180 m Senior Flex, 180-220 m Regular Flex, 220-250 m Stiff Flex, natomiast dla odległości powyżej 250 m Extra Stiff-Flex.

Dobór rozmiaru gripu

Rozmiar i budowa dłoni determinuje rozmiar gripu kija golfowego. Za mały grip rozluźnia uchwyt, a grip za duży będzie sprawiał trudności w odpowiednim chwycie. Aby dobrać odpowiedni rozmiar gripu należy zmierzyć odległość od nadgarstka do końca najdłuższego palca oraz długość najdłuższego palca. Wyniki wystarczy porównać z danymi w ogólnodostępnych tabelach i na tej podstawie wybrać rozmiar gripu.

One thought on “Jak dobrać odpowiedni kij golfowy do stopnia zaawansowania?

  1. Bardzo ciekawy i pomocny tekst jednak jeżeli chcesz dobrze dobrać kij do stopnia zaawansowania to rzecz jasna musisz się wybrać do sklepu golfowego. W każdym sklepie golfowym pracują wykwalifikowani ludzie, którzy z pewnością pomogą Ci w wyborze odpowiedniego kija do gry w golfa. Wiadomo, że w sklepie cena może być nie co droższa, ale wiesz za co płacisz i masz pewność, że kupujesz porządny sprzęt. W internecie rożnie bywa a w tak ważnej kwestii jak odpowiedni dobór kija golfowego lepiej zaufać specjalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *