Do jakiego uderzenia służy dany rodzaj kija golfowego

Do jakiego uderzenia służy dany rodzaj kija golfowego

W torbie gracza rozróżniamy kilka typów kijów golfowych. Każdy z nich służy do innego rodzaju uderzeń i posyła piłkę na różne odległości. Gracz ma do dyspozycji podczas rozgrywki 14 kijów podzielonych na różne rodzaje. Zacznijmy zatem od tych, które posyłają piłkę najdalej.

Woods

Są to kije służące do posyłania piłeczki na jak największe odległości. Są one najdłuższe, najlżejsze i skonstruowane tak, aby zapewniały maksymalny zasięg. Kije tego rodzaju mają największą głowę oraz specjalnie wyprofilowane lico (pochylone pod małym kątem). Takich kijów używa się na początku rozgrywki, aby posłać piłkę jak najdalej i wypracować sobie dobre sytuacje do kontynuowania pojedynku. W tobie gracza znajdziemy zazwyczaj od dwóch do trzech sztuk. Gracze takimi rodzajami kija posyłają piłkę na ok. 300 metrów.

Irons

Kolejnym najbardziej popularnych rodzajem kijów jest Irons. Kije te przeważnie zajmują około dziesięciu miejsc w torbie i są najpopularniejszymi kijami. Ironsy służą do posyłania piłek na odległości miedzy 100 a 200 metrów, a co za tym idzie, są najczęściej wykorzystywane przez graczy. Kije te są wykonane w taki sposób, aby gracz, używając takiej samej siły, posyłał piłki na różne odległości. Różnice te powinny wynosić ok. 10 metrów w zależności od numeru kija. Im niższy numer tym na dalszą odległość powinna polecieć piłka. Kije te posiadają różne długości i mają różne katy nachylenia główki.

Wedge

Jest następnym rodzajem kija golfowego. Jest również specjalnie wyprofilowany i służy do zagrań na krótkich odcinkach, posyłając piłkę wysoko nad trawą. Kije takie charakteryzują się tym, że piłka po lądowaniu nie toczy się, a zatrzymuje. Wśród tego rodzaju można rozróżnić trzy podtypy: pitching wedgesand wedge oraz lob wedge — odpowiadają odpowiednio za wybicia piłek z trawy piasku i wysokiego wybicia na krótką odległość.

Putter

Ostatnim rodzajem kija, który wieńczy dzieło rozgrywki jest Putter. To specjalny rodzaj kija, który pozwala toczyć się piłeczce. Jest używany do gry na greenie i ma zagwarantować wpadnięcie piłki do dołka.

Golf jak każdy sport rozwija się i ewoluuje co najlepiej widać przy powstawaniu nowych odmian kijów jak np. utilities i rescue. Kije te są połączeniem Irons i Woods. Używa się ich zamiast długich Ironów posyłając piłkę na dalekie odległości. Kolejnymi osobliwościami na polach golfowych są kije specjalnie modyfikowane, zawierające w sobie napój dla gracza, podświetlenie czy indywidualne malowanie. Taki zestaw z pewnością odróżni każdego indywidualistę od reszty stawki.

Każdy rodzaj kija golfowego jest do kupienia na stronie golfhelp.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *